Fedezze fel Kalotaszentkirályt
Kalotaszentkirályról
Kalotaszentkirály-Zentelke Bánffyhunyadtól délnyugatra, 6 km-re, az Erdélyi Szigethegység vonulatai és dombjai által meghatározott Felszegi-medencében fekszik, a Vigyázó hegységtől délkeletre, a megyeközponttól Kolozsvártól 56 km-re.
A falu két településből jött létre. Ezért ikertelepülésekről is beszélhetünk, melynek részei a Kalota-patak két partján helyezlednek el: a jobb felén Zentelke (593-600 m magasságban), bal felén pedig Kalotaszentkirály (600 m) fekszik. Közigazgatásilag a két falu 1966-ig külön szerepelt, de sorsuk a közékortól fogva egybefonódott, amikor közös egyházközösséget alkottak.
A falu első írásos említése 1288-ból való, amikor is Kun László király a magyargyerőmonostori Mikola fiainak adományozza a falut.
Honfoglaláskor 896-ban a 108 nemzetség közül a Kalota letelepedett le itt, innen kapta falunk a kalota előnevet.
Falunk a Szentkirály nevet István király tiszteletére kapta, annak szenté avatása után 1083-ban. A többi Szentkirálytól való megkülömböztetés végett csatolták hozzá a Kalota előtagot.
A történelem folyamán több támadás is érte a falut.
A falu lakosainak a száma jelenleg 1000 körul van, melynek 90 %-a magyar , 10%-a pedig román nemzetiségű.
Kalotaszentkirály hagyományőrző falu, itt meg elevenen élnek a népszokások: a karácsonyi kántálás és betlehemezés, az újévi köszöntés, a húsvéti locsolás, a szüreti bál. Megőrződött a pompás népviselet, melyet a helybeliek ünnepnapokon magukra öltenek.
1991-től rendezik meg augusztus első hetében a Nemzetközi Néptánctábort, amelyre a kalotaszegi táncokkal, zenével ismerkedni vágyó bel- és külföldi fiatalok érkeznek. Ettől az évtől kezdett beindulni a faluturizmus is, jelenleg 40 vendegfogadó ház áll a vendégek rendelkezésére, közel 250 szálláshellyel.
A faluban kiváló mesteremberek vannak: ácsok, asztalosok, kőművesek, fafaragók.
Főbb látnivalók
Műemlékek és hagyományok
– Kazettás mennyezetű református erődtemplom, harangláb 1481-ből származó haranggal;
– Ortodox templom;
– Ady Endre hársfája és emlékműve;
– Tájház és a helyi népviselet;
– Szent István szobor és park
RészletekNépviselet
a helyiek szimbóluma
Kalotaszeg népviseletére a színek tobzódása és a változatos formavilág jellemző. Viseletük, bár tájegységenként hasonlóságot mutat, szinte falvanként különbözik valamiben egymástól.
Kutatók szerint a kalotaszegi népviselet a legszínesebb, a legművészibb magyar viseletek közül való.
Részletek